Ako si vybrať svadobného fotografa

 

Svadba patrí k najdôležitejším momentom v živote človeka, v ideálnom prípade sa už neopakuje a jediné čo vám po nej zostane sú spomienky a prstienky. Aby tie spomienky nevybledli, aby ste ich vedeli neskôr odovzdať svojim deťom a vnukom, obstaráte si obrazový záznam pomocou fotoaparátu, alebo kamery. Ak chcete, aby váš jedinečný životný okamih bol trvalou hodnotou, rovnako trvalou hodnotou by mali byť aj fotografie, ktoré vás prežijú.

Tinka & Dan - 03.09.2016

Na internete je dostatočný počet článkov ako k výberu pristupovať, a v každom je niečo dôležité, ale obalené „vatou“, preto som sa rozhodol pre zhrnutie najdôležitejších rád z môjho pohľadu – z praxe svadobného fotografa.
V zásade ide o skĺbenie troch najdôležitejších aspektov, ktoré ovplyvňujú váš výber, ale ovplyvňujú sa aj navzájom:
  1. Kvalita

  2. Sympatie

  3. Cena

Lenka & Marek - 06.08.2016
Kvalita – by mala byť najdôležitejší faktor, ak vám na fotografiách skutočne záleží. Čo to však znamená, ako posúdim kvality fotografa, fotografií? Jednoducho – musia sa vám páčiť. Musíte si povedať „jéj to je dobré, to má gule, to je sranda“ a musí sa vám aj tlačiť slzička do oka, fotky musia pretaviť emócie. Ak to necítite, choďte od toho preč a hľadajte ďalej. Môžem tu spomenúť, že svadobná fotografia sa zvykne deliť na portrétnu (tradičnú),  reportážnu (dokumentárnu), umeleckú (modernú) – osobne tomu neprikladám žiadny význam, pretože svadobná fotografia musí obsahovať všetko a ešte aj niečo navyše. Fotograf, ktorý fotí iba detičky vo svojom ateliéri, to nedá.
Prečo? Pretože nie je možnosť preložiť fotenie, ak sa nevesta rozplače, nie je možnosť vrátiť okamih. Aby tam toto všetko bolo, predpokladáte, že taký človek čo vám toto všetko dá, musí byť všestranný profesionál s empatiou a umeleckým cítením. Prečo to nemôže byť amatér? Môže. Len musíte takého amatéra nájsť.
Profesionál ponúka navyše skúsenosti, prax, techniku, čas a svoje dobré meno, pretože je to jeho povolanie. Teda záruku, že zachytenie najdôležitejších momentov vášho života nebude dielom náhody. Ak si pozriete celý svadobný album (a viac albumov) takého fotografa – nielen šesť či desať dobrých fotiek na facebooku – a stále sa budete usmievať, stále budete cítiť radosť a emócie, kontaktujte ho.

Marcela & Marek - 19.09.2015

Sympatie – musia byť, bez toho to proste nejde. Mať v taký deň ako je svadba 15h vo svojej blízkosti človeka čo vám nie je sympatický – nepíšem o vonkajšej kráse, samozrejme – by bol stres a fotenie by malo byť zážitkom. A tieto sympatie by mali byť vzájomné, mali by ste si „sadnúť“, pretože fotenie svadby nie je fotenie na firemnú nástenku. Prečo? Pretože tú nástenku chce šéf a vám je to fuk.
Pretože počas najromantickejšej udalosti vo vašom živote sa chcete cítiť dobre. Pretože tie emócie, ktoré tu toľkokrát omieľam, idú z vás – a vy chcete byť šťastní. Aby ste city prejavili, aby ste sa otvorili človeku, ktorý vás fotí a nazrie do vášho vnútra. A vy mu to dovolíte, lebo mu uveríte. Uveríte, že chce urobiť svoju prácu najlepšie ako vie, že ho fotenie naozaj baví, že je nielen fotograf, ale aj človek, na ktorého sa môžete obrátiť s prosbou o pohár vodky, keď to nikto nemá vidieť. Tak vznikajú dobré fotky. Na základe dôvery.

Ivka & Marek - 02.07.2016

Cena – čo je lacné, býva zvyčajne ľahké. A fotenie svadby nie je ľahké. Aby fotograf mohol byť profesionál, musí byť patrične ohodnotený. V zahraničí sa hovorí, že fotograf by mal stáť 10% z celkových nákladov na svadbu. Veľa či málo? Dôležité sú priority. Fotograf nemá po fotení fajront. Aby jeho práca bola dokončená, musí venovať spracovaniu fotografií minimálne ďalšie tri pracovné dni. Teda platíte za jeho kumšt a za jeho čas – spolu so svadbou je to celý pracovný týždeň. Ak to porovnáte s výdavkami na šaty, ktoré treba niekedy vrátiť, nie je to ani tak veľa. Je zbytočné písať o technickom vybavení – každý profesionál potrebuje na svoju 100% prácu aj 100% techniku. A že nie je lacná a večná, je jasná vec. 
Ak potrebujete ušetriť, vyberte si radšej menší balík fotografa, ktorého tvorba sa vám páči. Ušetriť môžete aj na tlačených fotkách a foto-knihe. S trochou šikovnosti to zvládnete vyrobiť aj sami a podľa svojho vkusu. Sám mám nastavené ceny a balíky tak, aby si každý vybral.

Lenka & Martin - 04.06.2016

Či odovzdá fotograf svoju prácu v pozlátenej krabičke, alebo na USB v  tvare srdca, nehrá rolu. Dôležitý je obsah a nie obal. To sú podľa mňa najdôležitejšie veci, ktoré by mal človek vedieť ak hľadá fotografa. Ak budete vyberať aj pomocou týchto rád, je dosť vysoká pravdepodobnosť, že budete s výsledkom jeho práce spokojní. 
Zvyšok poznáte. Najlepšou reklamou je spokojný zákazník. Ak si nájdete svojho fotografa a pochváli vám ho kamarátka, ktorá bola na svadbe kde fotil – je to len čerešnička na torte. Keď odchádzam zo svadby a nevesta mi ďakuje, že sú strašne radi, že si ma vybrali, lebo im bolo so mnou dobre – som rád. A to fotky ešte nevideli. Keď mladomanželia ďakujú za fotky, vysmiati, že nechápu, ako som to všetko stíhal, že ma ani nevideli – som rád. Odviedol som dobrú prácu.

S pozdravom Miro